Przekaz do pana Jarosława Duda - Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
Dodane przez pomagamyDBVpl dnia 16-02-2013 19:15

 "Słów kilka do Pana Wiceministra Jarosława Duda, który to "rozmyśla" intensywnie nad zmianą w możliwości zbiórki publicznej na subkonta tych najsłabszych, chorych, zmęczonych ludzi. Osoby, która jako Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej, pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych czuje "niesmak" na widok w mediach wizerunku chorych dzieci. Nie da rady ukryć PRAWDY proszę Pana. Chorych przybywa...


Rozszerzona zawartość newsa


Ze strony Kubusia chorego na Autyzm

"Słów kilka do Pana Wiceministra Jarosława Duda, który to "rozmyśla" intensywnie nad zmianą w możliwości zbiórki publicznej na subkonta tych najsłabszych, chorych, zmęczonych ludzi. Osoby, która jako Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej, pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych czuje "niesmak" na widok w mediach wizerunku chorych dzieci. Nie da rady ukryć PRAWDY proszę Pana. Chorych przybywa, a Panu zdrowia życzę i sił, aby problem jak najprędzej rozwiązać ,nie brutalnie bynajmniej, a rozsądnie.

(...) Wczoraj jedna z osób podesłała link do artykułu, wobec którego obojętnie przejść nie można. Link do artykułu: fakty.interia.pl - Duda: Zastanawiamy się nad zmianami w mechanizmie przekazywania 1 proc

 Cytaty, które  wzburzyły najbardziej „Nie wykluczamy zmian w mechanizmie umożliwiającym przekazywanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego; ta kwestia wymaga dyskusji – mówił w środę w Senacie wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda.

„Wiceminister zwrócił też uwagę na problem zbierania 1 proc. na subkonta. Zaznaczył, że choć jest to mechanizm całkowicie zgodny z prawem, jest w pewnym sensie zaprzeczeniem idei 1 proc. – w mechanizmie tym chodziło o to, by podatnicy mogli przeznaczyć część pieniędzy publicznych, a nie ich własnych, na działalność pożytku publicznego, tymczasem przekazują je na rzecz konkretnych osób”.

„Duda zwrócił też uwagę na wykorzystywanie w kampaniach zachęcających do przekazywania 1 proc. wizerunków chorych dzieci. Jak powiedział, zwrócił się nawet do Rady Etyki Mediów z pytaniem, czy wolno w ramach takich kampanii, często organizowanych przez fundacje działające przy wielkich korporacjach, także koncernach medialnych, epatować obrazami chorych dzieci, grając na emocjach odbiorców, jednak REM nie podzieliła jego wątpliwości. „Jest to zgodne z prawem, ale moim zdaniem jest to niesmaczne” – powiedział.”

Nie mówię już, a wrzeszczę!!!!!!! - Panie Wiceministrze, czy jest Pan świadomy słów swoich, które znając życie w czyn mogą zostać wprowadzone. Czy jest Pan wizjonerem, czy człowiekiem, który z racji swojego Urzędu powinien zadbać, zabiegać z całych sił o los każdego człowieka, o los tych najsłabszych najbardziej!!! Jest się silnym, zdrowym, osiągnęło pozycję społeczną, zasiadło w wygodnym fotelu – można być dumnym.

Tylko proszę Pana Ci, którym los postawił barierę na ścieżce życia, dotknęła ich choroba, popadli bez swojej winy w biedę, często ubóstwo takich szans nie mają niestety. Mniemam, że Pana zadaniem jest szukanie środków z budżetu, jak tym ludziom pomóc, w żadnej mierze nie ma Pan prawa do snucia, jak ich szans na pozyskiwanie środków pozbawić.

Sądzicie decydenci, że gdyby kraj mój ojczysty zabezpieczył tych słabych w środki, które pozwolą żyć  na stopie przyzwoitej, bez luksusów …istniałyby Fundacje, subkonta ? NIE !! Te instytucje nie musiałyby rejestrować swoich działalności.

Siedzi Pan sobie  wygodnie, jeździ limuzyną, "fruwa" samolotami na spotkania po świecie za moje pieniądze proszę Pana, …moje i wszystkich podatników. W tych bajecznych podróżach z dobrobytu pewnie rodzą się wręcz ohydne pomysły.

Wypowiada Pan słowa, które  bolą miliony osób w kraju: w mechanizmie tym chodziło o to, by podatnicy mogli przeznaczyć część pieniędzy publicznych, a nie ich własnych, na działalność pożytku publicznego, tymczasem przekazują je na rzecz konkretnych osób”.

Tak, dobrzy ludzie oddają ten 1 % podatku na rzecz najsłabszych, którzy tego podatku wypracować nie są w stanie i nie będą. Przekazują na chorego Jasia, który potrzebuje środki na przeszczep szpiku, na Stefka, który nigdy nie zobaczy twarzy Matki, Ojca, bo jest niewidomy, na Kubusia, który ma splątany umysł zaburzeniem zwanym autyzmem. Proszę zważyć, że i Pan nie funkcjonuje tak wysoko ze swoich środków, tylko właśnie publicznych. Proszę porównać parametry Pana bytu, a tego Jasia, Stefka, Kubusia, setek tysięcy chorych. Wierzę, że gdyby decydenci zasiedli do stołu, podjęli choć raz konstruktywny dialog, sytuacja mogłaby się zmienić z korzyścią właśnie wobec słabszych.

Darmowe leczenie, bo to się w myśl Konstytucji należy każdemu obywatelowi, darmowe leki dla przewlekle chorych …byłoby to kosmiczne odciążenie budżetu tych schorowanych ludzi, którzy cierpią targani bólem fizycznym, psychicznym. TAK NIE JEST ..DLACZEGO?? Tego nie wiem, bo zbyt mała jestem, żeby stan zmienić. Tysięczny raz bodaj przytaczam fakt, że świat, to nie tylko piękno, zdrowie, zamożność. W tym świecie żyją mniej doskonali, biedni, chorzy. Czy istnieje jakiś przepis, aby Ci pierwsi mogli zawłaszczyć sobie prawa do życia pełną parą, kategoria gorsza na tor boczny ?

W tych swoich rozważaniach poszedł Pan tak daleko , przytacza słowo "ETYKA"

ETYKA , to tworzenie systemów myślowych , z których wyprowadza się zasady moralne .Osobiście nie dopatruję się w Pana toku myślenia , iż  etyka, moralność są Panu bliskie , tym samym nie należy stosować oznaczeń, które  się brutalnie odrzuca w dokładnie tej samej wypowiedzi.

Czuje się Pan zniesmaczony widokiem chorego dziecka, którego wizerunek publikują media. Uważa Pan, że to epatowanie, granie na emocjach odbiorców. To szaleństwo proszę Pana w Pana myśleniu, które zasadne byłoby ukształtować właśnie moralnie.Przecież Pan powinien obcować tylko z tymi chorymi, jest Pan pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Któż lepiej potrzeby znać powinien?

Okazywanie wizerunku chorego dziecka, który odbiega wyglądem od rzeszy zdrowych osób, to ujawnianie PRAWDY OCZYWISTEJ. Takie osoby są, funkcjonują przy potężnym wsparciu Rodziców, bliskich, osób o wielkich sercach, które właśnie tym 1% zarysują grymas uśmiechu na Ich obolałych buźkach. Czy uważa Pan, że media mają jedyne prawo do okazywania pięknych twarzy , zadowolonych, uśmiechniętych??? To obłuda proszę Pana, bo tak nie jest. Chować skrzętnie dramaty ludzi, którzy też mają prawo do życia jak Pan i osoby myślące podobnie ? W ŻYCIU tak być nie powinno, jak Pan rozumuje. Dzięki właśnie mediom społeczeństwo poznać może , jak trudno żyje się dziecku, który leży w swoim cichym pomieszczeniu, z dala od ludzi, bo na wózek inwalidzki nie stać, aby dziecko poczuło zapach życia . Poznać można historie prawdziwe tragedii, biedy, łez niemocy. Przeszkadza to Panu, osobie, która powinna zabiegać, aby te osoby właśnie wspierać z całych sił, bo bez pomocy wegetują?? Zaoszczędzam osobiście dramatycznych  scen z życia mojego wnuka, który w ataku buntu zmierza do autoagresji , jest  pobudzony , sztywny , okrutnie krzyczący …lub odizolowany całkiem od naszego świata. I ja walczę o niego z całych sił, bo Pan mi w tym nie pomoże. Tonę w długach, cholernych kredytach, które zaciągałam na Jego leczenie, bo państwo mi, moim dzieciom w tym nie pomaga. Kolejny przypadek, ot pecha ma. Tonę w tych długach po to właśnie , żeby za czas jakiś nie był odbierany z niesmakiem przez Pana, innych, którzy Inności nie tolerują . Czas zacząć wspierać, myśleć, debatować jak pomóc ludziom dotkniętym przez los .Obrać strategię, aby głodowe zasiłki  drgnęły, wzrosły na miarę potrzeb tych słabych właśnie.Już schować PRAWDY nie da rady proszę Pana…Chorych przybywa , i szacunek za to im, za cierpienie wprost, opiekunom, że trwają z Miłością u ich boku. Niech Pan oddali swoje wizje od likwidacji subkont…Oszustom, którzy żerują na krzywdzie innych tępić proszę z całych sił, karać najwyższymi wyrokami, bo to obrzydliwe. Macie tyle instrumentów , wykorzystajcie je . Wykrywajcie przestępstwa , ścigajcie i osądzajcie. Od uczciwych Fundacji, subkont  biednych , chorych trzymajcie się daleko. Wiele ludzi  żyje tylko dzięki temu wsparciu .

Napisałam tekst, bo mi wolno…wszak jestem obywatelem tego kraju jak i Pan, Panie Duda. Różni nas wiele zapewne – poglądy, moralne aspekty, pozycja społeczna i fakt, że mój wnuk jest dzieckiem zaburzonym, który wsparcia potrzebuje…. Pan ma szczęście i oddala problem. Życzę  zdrowia i mocy , aby skłoniła do refleksji. Babcia Gosia"


Poniżej list Rodziców podopiecznych Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą

Chore dzieci zostaną bez szans na (prze)życie!

Po ostatniej wypowiedzi Ministra Jarosława Dudy, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, odnoszącej się do „problemu” zbierania 1 proc. podatku na subkonta, my – rodzice chorych dzieci – jesteśmy zrozpaczeni i oburzeni. Po raz kolejny państwo zamiast nam pomóc, chce zaszkodzić – zabrać pieniądze na rehabilitację i leczenie dzieci. Dlaczego?

Bo komuś nie podoba się fakt, że Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” w imieniu chorych dzieci zbiera coraz większe sumy. Nikt jednak nie chce pamiętać, że na te wpłaty pracują całe nasze rodziny i przyjaciele. To my – rodzice chorych dzieci, a nie marketingowcy i specjaliści od reklamy – pozyskujemy pieniądze od sponsorów, organizujemy zbiórki i koncerty charytatywne, aktywizujemy różnego rodzaju instytucje, prosimy, a czasem nawet żebrzemy. Ponieważ to my, rodzice, a nie państwo polskie, zrobimy wszystko, by choć trochę ulżyć cierpieniom naszych ciężko chorych dzieci.

Gdyby nie pieniądze zebrane na subkontach Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, większość z nas nie miałaby szans, by pomóc chorym maluchom. Jak to wygląda teraz? Dzięki wpłatom 1 proc. podatku na subkonta Fundacji możemy opłacić zajęcia rehabilitacyjne, wykupić niezbędne leki, zaopatrzyć się w sprzęt rehabilitacyjny lub zapłacić za operacje naszych dzieci.

Od października 2012 r. ustawowa granica ubóstwa to dochód 542 zł dla osoby samotnej i 456 zł dla osoby w rodzinie. Tymczasem zasiłek dla rodzica dziecka niepełnosprawnego, który ze względu na konieczność 24 godzinnej nad nim opieki, musi zrezygnować z pracy, to 520 zł.

Jeżeli Panu Ministrowi wydaje się, że los rodziców dzieci dotkniętych chorobą jest prosty… Mamy prośbę – proszę przez kilka miesięcy spróbować żyć tak, jak żyje większość z nas. Na początek proponujemy zastanowić się, jak przetrwać miesiąc (tak przetrwać, bo przeżyć się nie da!), mając do dyspozycji środki, którymi wspomaga nas państwo. Obecnie wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153 zł, dodatkowo można jeszcze otrzymać 520 zł, ale tylko w przypadku, gdy jedno z rodziców zdecyduje się zrezygnować z pracy. Jak to się ma do wydatków? Koszt jednej godziny rehabilitacji wynosi średnio 90 zł. Większość chorych dzieci potrzebuje przynajmniej dwóch godzin zajęć tygodniowo. Są też takie maluchy, które rehabilitowane muszą być nawet dwa razy… dziennie. To oznacza wydatek minimum 720 zł miesięcznie. Oczywiście, można skorzystać z oferty placówek opłacanych przez NFZ, jednak tam na miejsce czeka się kilka lat. Dla wielu dzieci ratunkiem są coroczne turnusy rehabilitacyjne. Koszt takiego wyjazdu to w przybliżeniu 4500 zł (dofinansowanie to około 1200 zł). Do tego dochodzą wydatki na leki, sprzęt rehabilitacyjny, zajęcia z psychologami i wiele, wiele innych…

I tu pojawia się pytanie do Pana Ministra. Czy na naszym miejscu czekałby Pan, bezradnie patrząc, jak Pana dziecko cierpi, przestaje się rozwijać, coraz bardziej choruje, traci szansę na zwyczajne życie? Czy raczej zrobiłby wszystko, by uzyskać każdą dostępną pomoc?

Załóżmy jednak, że czarny scenariusz się spełni – państwo zlikwiduje możliwość zakładania subkont w fundacjach typu Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Co wtedy? Większość z nas zakłada własne małe fundacje, które będą indywidualnie zbierały pieniądze na dzieci. W czym więc problem? Kłopotliwie jest już samo założenie fundacji. Trzeba wiedzieć, jak to zrobić – napisać statut, zarejestrować, prowadzić… A to dopiero początek problemów. Do tego dochodzą koszty administracyjne, różnego rodzaju opłaty, znajomość przepisów itd… Wielu rodziców może temu zadaniu nie podołać. Kto wtedy pomoże ich dzieciom? Państwo polskie? Pan Minister Duda? Inne mniejsze fundacje?

Zwróćmy uwagę, że w przypadku Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, która staje się celem największych ataków, średnia kwota wpłat w 2012 roku uzyskanych z tytułu 1% podatku na jedno dziecko wynosiła zaledwie 5400 zł. Czy za taką kwotę można utrzymać fundację, realizować jej cele statutowe, kiedy koszty wynoszą co najmniej kilkaset tysięcy złotych rocznie?

Ile należałoby zatem wysłać apeli, ile wydeptać ścieżek do sponsorów, jeśli przeciętna wpłata od jednego podatnika w 2012 roku wyniosła zaledwie 63 zł.

Likwidując możliwość zakładania subkont i przekazywania 1 proc. podatku, skazujecie nasze dzieci. Niektóre z nich przestaną się rozwijać, inne będą cierpiały fizycznie, a część z nich… umrze. Panie Ministrze, czy na pewno tego Pan chce?

Rodzice podopiecznych
Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”


Ze swojej strony dodam. Jak dobrze że mieszkam w Niemczech, gdzie szanuje się wyborców/podatników/pacjentów!
Szanowny Panie Ministrze, dobro i zło wraca, tyle ze zło bardziej boli!
Pieniądze nie uratują duszy człowieka i nie zawsze można kupić zdrowia! Proszę o tym pamiętać, siedząc przy biurku w wygodnym fotelu!

Przeczytaj też List Otwarty Rodziców Dzieci i Osób Niepełnosprawnych do Pana Ministra Jarosława Dudy